Roślinne skarby Jarosławca

Miłośnicy przyrody z pewnością doskonale orientują się, że tuż przy brzegu Bałtyku można odnaleźć wiele drogocennych roślin. Co prawda na próżno można ich szukać na złocistych piaskach (tam z pewnością będzie leżeć mnóstwo muszelek, przy odrobinie szczęścia bursztyny), jednak sytuacja wygląda całkiem inaczej, gdy podąży się na nadmorskie wydmy i klify.

Tak jak wiele miejscowości nadmorskich Jarosławiec posiada szereg atrakcji dla turystów. Oczywiście osoby wynajmujące tu noclegi (meteor-turystyka.pl)  z pewnością najbardziej będą zainteresowane możliwością plażowania i spacerowania brzegiem Bałtyku, jednakże nie można wykluczyć zainteresowania przyjezdnych miejscową florą. Wszyscy pasjonaci przyrody, których baza noclegowa mieści się w Jarosławcu będą usatysfakcjonowani wędrówką po stromych brzegach klifowych, które porastają różne drzewa, przy czym najliczniejszym gatunkiem jest sosna czarna. Drzewo najczęściej występuje na terenach południowej Europy oraz Azji Mniejszej, a do naszego kraju trafiło dopiero w drugiej połowie osiemnastego wieku. Jego wygląd znacznie różni się od typowej sosny spotykanej w lasach strefy umiarkowanej (wikipedia.org). Dorosłe drzewo może mieć wysokość sięgającą nawet pięciuset metrów. Ponadto można na nim znaleźć specyficzne żółte szyszki. Warto zaznaczyć, że na terenach Jarosławca znajduje się także typowa roślinność wydmowa łącznie z mikołajkiem nadmorskim. Jest to bylina rosnąca do wysokości czterdziestu centymetrów z rozgałęziającą się górą i bardzo dużym podziemnym kłączem. Gatunek ma sinozielony kolor, a jego kwiaty tworzą baldachy. Delikatne jasnoniebieskie płatki są wydłużone i mają wyjątkowy wygląd. Niestety roślina jest objęta ścisłą ochroną z powodu zalesiania wydm. Warto również wspomnieć o tym, że znajduje się w wielu motywach folklorystycznych tego regionu. Wyprawa na klif posiada jeszcze jedną zaletę. Znajduje się tam wiele punktów widokowych, z których można podziwiać Bałtyk.

Nasze morze jest jednym z największych skarbów, które posiadamy. Nic więc dziwnego, że tak chętnie przyjeżdżają tu liczni turyści z całego kraju oraz reszty świata. Zaletą pasma nadmorskiego jest to, iż są tu rozsiane piękne małe miejscowości turystyczne, w których można wyjątkowo wspaniale spędzić czas. A w tych miejscowościach znajduje się mnóstwo naturalnych skarbów tj. mikołajek nadmorski lub sosna czarna, które koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy.


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>