Miasta-uzdrowiska – Krasnobród

Krasnobród to miasto o charakterze uzdrowiskowym, znajdujące się na terytorium województwa lubelskiego i podlegające pod powiat zamojski. Geograficzne leży na Roztoczu Środkowym, nad rzeką Wieprz oraz zalewem, który jest bardzo popularny przede wszystkim wśród mieszkańców tego województwa. W szerszej świadomości turystycznej Krasnobród nie jest już tak znany, może dlatego, że ma nad sobą promocyjną przewagę Nałęczowa. Tymczasem miasto to jest warte uwagi ze względu na zabytki, a także pewne tradycje, które zostały skazane na zawieszenie w przeszłości. Krasnobród powstał w XVI wieku, przy czym pierwsze historyczne wzmianki pochodzą z wieku XVII. Miasto było własnością znanych rodów, które zadbały o to, by pozostawić po sobie znaki minionych czasów. Niestety zawieruchy dziejowe, chociażby takie jak najazdy Tatarów, dokonały wielu nieodwracalnych zniszczeń i strat. Spalony został drewniany kościółek ufundowany przez Marysieńkę Sobieską, żonę króla Jana III Sobieskiego [klik ➥ wikipedia], który to zresztą bardzo często bywał w Krasnobrodzie. Marysieńka Sobieska miała doznać tutaj cudownego uzdrowienia, a swoją wdzięczność wyraziła ufundowaniem tego kościoła (na jego miejscu stoi kościół murowany).

Tradycje, które minęły bezpowrotnie

Krasnobród był pierwszym miastem, w którym powstało sanatorium wyspecjalizowane w leczeniu gruźlicy. Przełom XIX i XX wieku to plaga tej choroby w skali europejskiej. Pod koniec XIX wieku doktor Alfred Rose założył tutaj Instytut Kumysologiczny, w którym suchoty zwalczał za pomocą wina mlecznego, tworzonego z kobylego mleka dostarczanego przez Tatara. Metoda ta szybko zyskała na uznaniu i uległa rozpowszechnieniu, a sam instytut po kilku latach działalności upadł, przy czym powodem tej upadłości mogły być fatalne drogi dojazdowe. W dwudziestoleciu międzywojennym podjęta została próba odtworzenia tradycji uzdrowiskowych, wybudowano nawet dwa sanatoria, ale wszystko zniszczyła II wojna światowa. Powojenny Krasnobród nie jest w stanie rozbudować uzdrowiska z uwagi na ogromne koszty, chociaż plany tej rozbudowy pochodzą jeszcze z lat 70. XX wieku. Obecnie znajduje się tu sanatorium dla dzieci, jednakże Krasnobród mógłby być uzdrowiskiem także dla dorosłych.

Lokalna baza noclegowa zaprasza na wypoczynek

Noclegi w Krasnobrodzie [klik ➥ Meteor] to oferta pobytu w urokliwym mieście, łaskawym dla kieszeni turystów. Ceny są tutaj "normalne", czyli nie ma skoków cenowych, co jest zauważalne w topowych miejscowościach wczasowych czy uzdrowiskowych. Wypoczywać można przez cały rok, gdyż okolica sprzyja także uprawianiu sportów zimowych (Góra Chełmowa).


Dodaj komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>